.

.

Кенија Бел Носорог Мача Лабав Лист Чај 8оз

Кенија Бел Носорог Мача Лабав Лист Чај 8оз

DEN 351.84

Количината на стоката
Това е достапна

Кенија Белиот Носорог Мача Од Англиската Продавница За Чај е мазна, јасна и вкусна мешавина од зелен и бел чај.И покрај тоа што би значело името, Величествениот Бел Носорог е всушност сив. Се верува дека името Бел Носорог потекнува од англискиот погрешен изговор на холандскиот збор вијд, што значи широк, што е начинот на кој носорогот бил познат од претходните холандски доселеници Од Јужна Африка " и широк овој прекрасен ѕвер е. Белиот Носорог е една од последните Преостанати мегафауни во светот, видови останати од минатото време кога џиновски копнени цицачи талкаа по поголемиот дел од земјата. Овие денови, Со проценета популација од околу 17.500 животни, Белиот Носорог шета низ шумите и пасиштата Во Јужна Африка, Намибија, Зимбабве, Уганда и Кенија. Во Кениската Долина Рифт, потеклото на овој зачудувачки чај, не е невообичаено Да се видат Бели Носорози како пасат на земјиште во близина на бујните имоти за чај, доказ за биолошката разновидност на оваа извонредна територија. Чајот што се користи за правење на овој иновативен кениски чај се одгледува на голема надморска височина под светлото сонце и како таков е преполн со антиоксиданси, полифеноли и исклучително јасен вкус. Само најмладите лисја се откинуваат, обработуваат и внимателно се мелат со традиционална камена мелница до исклучително мазна конзистентност. Добиената чаша е густа и богата со прекрасно топли мовливи ноти на трева и мали цветни подтонови на улонг. Прекрасен чај за оние кои бараат интересна пијалак со исклучителни здравствени придобивки.

Клучни карактеристики

Слични производи во категоријата