.

.

Калифорнија Студира Музика од 20 Век: Докторот Фаустус Досие: Арнолд Шенберг, Томас Ман И Нивните Современици, 1930-Том

Калифорнија Студира Музика од 20 Век: Докторот Фаустус Досие: Арнолд Шенберг, Томас Ман И Нивните Современици, 1930-Том

DEN 1360.00

Количината на стоката
Това е достапна

Претходно објавено на германски како : Апропос Доктор Фауст. Арнолд Шенберг и томас Ман, две високи фигури на музиката и литературата од дваесеттиот век, и двајцата најдоа засолниште во германско-егзилската заедница во Лос Анџелес за време на нацистичката er. Ова комплетно издание на нивната кореспонденција дава увид во нивниот приватен и јавен живот и кулминира со познатиот спор околу романот На Ман, Доктор Фаустус. Во густината на контроверзноста беше Теодор Адорно, тогаш младиот филозоф, чиј придонес во аферата Фаустус ќе го направи непријател на двете семејства. Собрани овде за прв пат на англиски јазик, буквите во овој суштински том се надополнети со записи во дневник, поврзани написи и други примарни изворни материјали, како и вовед од германскиот научник За студии Адријан Даб што го контекстуализира влијанието што овие двајца големи уметници го имаа врз мислата и културата на дваесеттиот век. * ИСБН : 9780520296824 • Формат : Тврд Повез • Датум На Објавување : 2018-06-08.

Клучни карактеристики

Слични производи во категоријата