.

.

Карнеги Хал Хамбург

Карнеги Хал Хамбург

DEN 1.33

Количината на стоката
Това е достапна

Двојно-лп верзија. 180 грама винил; портата ракав. Тапанарот Луис Хејс, најпознат од неговата работа Со Канонбол Адерли, претставен заедно со неговиот ко-водач, тенор-саксофонист Јуниор Кук, познат од неговата работа со Хорас Силвер, фантастичен хард боп квинтет, во кој се појави младиот Вуди Шо на труба. Трубачот наполни 32 години во годината оваа снимка е направена и веќе беше на вистинскиот пат за кариера, што ќе го направи еден од најважните претставници на современиот џез (замолчен начин премногу рано!). Шо почина во 1989 година, дури ни 45 години. Веќе речиси целосно слеп, тој изгуби рака во несреќа во метрото. Набргу потоа неговото тело само се откажа. Снимките На Шо заедно со неговиот сопствен ансамбл се меѓу главните моменти на серијата Онкел Пе и наскоро ќе следат повеќе. Шо е примерен за музичарот на раскрсницата помеѓу традицијата од една страна и промената од друга страна. Тој можеше слободно да настапува, но сепак да држи блиска приврзаност кон мајсторите кои влијаеле и го формирале. До денес тој е еден од најголемите предци и фрла долга сенка врз младите музичари, кои повторно и повторно го истражуваат тесниот пат што ја дели традицијата и напредокот. Снимен На 11 Март 1976 Година Во Онкел Пес Карнеги Хол, Хамбург, Германија; Снимен од НДР хамбург. Персонал : Вуди Шо-труба; Помлад Готвач-тенор сакс; Рони Метјус-пијано; Стафорд Џејмс-бас; Луис Хејс-тапани. Карактеристики продолжен лагер белешки на англиски и германски јазик Од Мајкл Лагес. Карнеги Хал Хамбург 1976 (Винил).

Клучни карактеристики

Слични производи во категоријата